Kedves Olvasóim!
Az utánzások, az oldalkoppintások és a kukkolások mellett tele van az internet hamis profilokkal.
Szokásban a fórumokon az ügyes visszavágás, amikor valaki hamis állítást tesz közzé. A fényképes bizonyíték sem mindig megbízható. Jó a „kirakat”, szokták is mondani.
Ha egy kép nem tűnik valósnak, vagy arcát fel nem válalló személy jelöl ismerősnek, nem kell visszaigazolni.
Tanács! Ha egy kép valószínűségét kutatod, próbáld meg a Google vagy a TinEye képkeresővel beazonosítani, esetleg azt, hogy hol jelent meg korábban. Pl. extrém időjárási esemény vagy más rémhírek terjesztése kapcsán.
Ahogy a mesterségesintelligencia-technológiák fejlődnek, még a video sem mindig az, aminek látszik, mert a szintetikus videok-amelyeket mély kamuk /deepfake/ is hívnak-képesek úgy összemosni a képeket, hogy megtévesszék a nézőt. Így például azt a látszatot keltve, hogy valaki mond vagy csinál valamit, ami valójában meg sem történt.
Az eddig tárgyalt „jóindulatú” tevékenységek mellett, a trollkodás azonban egyértelműen bomlasztó szándékú cselekedet.
A trollkodás kifejezés sokféle online viselkedés leírására használható. Karaktergyilkoló, rosszindulatú- valamilyen ismétlődő tevékenysége, ami így nem csak egyszeri.
A trollok a beszélgetés és az információ bomlasztását célozzák meg, szándékos konfliktuskeltéssel vagy érzelmi provokációval. Úgy működnek a trollok, hogy tesznek egy lázító megjegyzést és várják, hogy valaki lecsapjon a csalira.
Az ilyen személyeknek többféle motivációjuk is lehet. Egyrészt izzítani akarják a hangulatot, politikai véleményüket akarják kifejezésre juttatni, de az is lehet hogy csak az idődet akarják elrabolni, vagy bocs, de szívatnak hogy röhögjenek rajtad.
Ezt majd folytatom a trollok fajtáival…
Tartsatok, tartsanak akkor is velem!
Forrás: saját + digitális etikett